Kako do slovenskih (zabavnih) vsebin za najmlajše?

V prejšnjem zapisu na blogu smo pisali o tem, kako dostopati do slovenske literature v digitalni obliki, ne glede na to, kje na svetu ste. Članek si lahko preberete tukaj. V tokratnem zapisu pa, kako najmlajše vzgajati in zabavati v slovenskem jeziku, četudi ne živite v slovenskem okolju.

Čeprav je nabor fizičnih slovenskih knjig v tujini zelo omejen, obstajajo druge vsebine, ki jih lahko ponudite najmlajšim, da širite njihovo obzorje slovenskega jezika in krepite slovensko kulturno identiteto – pesmice, pravljice v zvočni obliki in risanke.

Tukaj so nekatere odlične možnosti:

1. Lahkonočnice

Vsak večer je lahko čaroben s pomočjo Lahkonočnic. Gre za spletno platformo in mobilno aplikacijo (iOS, Android), kjer so na voljo kratke zvočne pravljice, ki jih pišejo slovenski avtorji, prebirajo pa priznani dramski igralci in stanovalci domov starejših občanov, saj najlepše zaziba v spanec prav glas dedkov in babic. Pravljice spremljajo tudi ilustracije mladih slovenskih ilustratorjev ter krasna glasbena podlaga.

Lahkonočnice ponujajo kratke zvočne pravljice, ki jih pišejo slovenski avtorji, prebirajo pa priznani dramski igralci in stanovalci domov starejših občanov.

Na voljo so dela različnih slovenskih avtorjev, od tistih, ob katerih smo odraščali sami, kot so Ela Peroci, Svetlana Makarovič, do novejših avtorjev, kot sta Žiga X Gombač in Boštjan Gorenc – Pižama.

Posebnost platforme je tudi ponudba tematskih serij pravljic, na primer logopedskih pravljic ali pravljic o čustvih in odnosih. Lahkonočnice so odlična izbira za starše, ki želijo svojim otrokom omogočiti stik s slovensko literaturo skozi zvočne pravljice, ne glede na lokacijo.

2. Živ Žav

Živ Žav je legendarna otroška oddaja, ki je verjetno marsikateremu izmed vas popestrila nedeljsko jutro, danes pa je dostopna tudi na spletu.

RTV Slovenija ponuja spletno platformo, kjer so zbrane vse otroške vsebine, ki nastajajo na televiziji, radiu in v Multimedijskem centru. Kljub nekaterim geografskim omejitvam, ki jih obidete z nekaj tehnološke podkovanosti, je veliko vsebin dostopnih tudi iz tujine.

Na spletnem mestu najdete stotine ur zabavnih, vznemirljivih in izobraževalnih video in avdio vsebin, kot so legendarne zvočne pravljice Lahko noč, otroci, sinhronizirane risanke, radijski Ringaraja in še mnogo več.

Na spletnem mestu Živ Žav najdete stotine ur zabavnih, vznemirljivih in izobraževalnih video in avdio vsebin, kot so legendarne zvočne pravljice Lahko noč, otroci, sinhronizirane risanke, radijski Ringaraja in še mnogo več.

3. Mladinska knjiga Plus

Mladinska knjiga Plus je mobilna aplikacija (iOS, Android), ki ponuja širok nabor kakovostnih vsebin različnih digitalnih formatov v slovenskem jeziku: več kot 850 e-knjig in več kot 300 zvočnic ter podkaste, kjer gostijo najbolj priljubljene slovenske avtorje in avtorice.

Mladinska knjiga Plus ponuja kar nekaj vsebin za najmlajše: zvočne pravljice, uglasbeno otroško poezijo, animirane pravljice ter otroško in mladinsko leposlovje.

Med tem širokim naborom je tudi kar nekaj vsebin za najmlajše: zvočne pravljice, uglasbena otroška poezija, animirane pravljice Medo in Pujsi, ter otroško in mladinsko leposlovje v obliki e-knjig.

4. YouTube – slovenske risanke

Na platformi YouTube lahko najdete številne video vsebine v slovenščini. Vsebina je sicer precej omejena, a vseeno raznolika in sega od klasičnih risank, kot so Zverinice iz Rezije in Medved Bojan, do novejših sinhroniziranih serij, kot so Smrkci.

Najlažje jih najdete, če iščete pod geslom "slovenske risanke". Sami lahko tudi ustvarite sezname predvajanja, ki so posebej prilagojeni starosti in interesom otroka, ter tako omogočite enostaven dostop do kakovostnih in zabavnih vsebin v slovenskem jeziku.

Na YouTubu najlažje najdete risanke v slovenščini, če iščete pod geslom “slovenske risanke”.

5. Wikivir – Slovenske pravljice

Wikivir je brezplačna spletna zbirka slovenskih literarnih del, ki vključuje tudi številne klasične slovenske pravljice. Na Wikiviru boste v preprosti besedilni obliki našli dela, kot so Kralj Matjaž, Makalonca, Mojca Pokrajculja in druge.

Spletna platforma Wikivir vam tako ponuja spoznavanje slovenskih literarnih klasik, ki so skozi leta oblikovala slovensko kulturno dediščino.

Na Wikiviru boste našli dela, kot so Kralj Matjaž, Makalonca, Mojca Pokrajculja in druge.

Smo kakšnega izmed virov izpustili? Veseli bomo vaših komentarjev in priporočil spodaj.

Next
Next

Kako do slovenske literature prek digitalnih kanalov?