Kako do slovenske literature prek digitalnih kanalov?
Slovenski jezik je ključni del naše kulturne dediščine. A vendar je dostop do slovenske literature za izseljence, zdomce in zamejce pogosto precej omejen. Če na obisku v Sloveniji niste ravno navajeni kupovati knjig in jih tovoriti s seboj, potem priporočamo, da preberete, kako lahko do slovenske literature dostopate v digitalni obliki.
Spodaj smo zbrali pregled spletnih strani in platform, ki omogočajo branje in poslušanje slovenske literature ne glede na to, kako daleč stran od Slovenije ste.
Biblos – prva slovenska platforma za izposojo in nakup e-knjig
Spletna stran: https://www.biblos.si
Cena: brezplačno za člane NUK
Založba Beletrina je leta 2013 ustanovila Biblos, prvo slovensko spletno platformo za izposojo in nakup e-knjig. Do nedavnega je bila platforma sicer na voljo za vse člane splošnih slovenskih knjižnic, člane Narodne in univerzitetne knjižnice (NUK) ter nekaterih drugih specializiranih knjižnic. Od junija 2024 dalje je platforma dosegljiva zgolj s članstvom v NUK-u in nekaterih specializiranih knjižnicah. Za člane NUK naj bi platforma delovala še do konca leta 2024, člani splošnih knjižnic pa lahko koristijo sistem Cobiss Ela, o katerem tudi pišemo v nadaljevanju.
Ob tem je pomembno poudariti, da NUK kot knjižnica vseh Slovencev ponuja slovenskim izseljencem in zamejcem brezplačno članstvo z namenom dostopa do zbirke Biblos.
Kako do brezplačnega članstva v NUK? Navodila tukaj.
Prva slovenska platforma za izposojo in nakup e-knjig Biblos ponuja članom NUK dostop do skoraj 3000 e-knjig.
Kako uporabljati Biblos?
Do elektronskih knjig, ki jih ponuja spletni portal Biblos, lahko dostopate s svojimi bralniki, pametnimi telefoni, tablicami in računalniki. Izposodite si do štiri e-knjige hkrati za 14 dni brez možnosti podaljšanja. Zamudnina se ne obračuna, po izteku roka se izposoja e-knjige samodejno ustavi.
Člani NUK imajo dostop do osnovnega nabora starejšega slovenskega leposlovja in razširjenega nabora strokovnih publikacij z različnih področij. Trenutno je članom na voljo skoraj 3000 naslovov e-knjig.
Za prijavo v Biblos potrebujete številko članske izkaznice NUK in geslo, ki je isto kot za prijavo v Mojo knjižnico (COBISS).
Podrobnosti o izposoji elektronskih knjig so dosegljive na naslednji povezavi: https://www.beremo-slovensko.com/dostop-do-knjig
Audibook.si – mobilna aplikacija za avdio knjige
Spletna stran: https://www.audibook.si
Cena: brezplačno za člane knjižnic
Leta 2017 je slovensko podjetje Audibook na trgu predstavilo mobilno aplikacijo Audibook, ki uporabnikom omogoča pregledovanje, izbiro, prenos in poslušanje avdio knjig v slovenskem jeziku. Aplikacija je na voljo uporabnikom povsod po svetu in deluje na mobilnih napravah z operacijskim sistemom Android in iOS.
Uporaba mobilne aplikacija Audibook je za vse uporabnike popolnoma brezplačna, brez naročnine. Novim uporabnikom je omogočen tudi preizkus aplikacije brez predhodne registracije. Vsi novi uporabniki se lahko v aplikaciji tudi brezplačno registrirajo s svojim email ali Facebook računom in lahko koristijo tudi 60-dnevno brezplačno preizkusno obdobje, v katerem si lahko brezplačno izposojajo in poslušajo slovenske avdio knjige.
Trenutno je v mobilni aplikaciji Audibook na voljo že več kot 4000 avdio knjig, od tega že več kot 1100 avdio knjig v slovenskem jeziku. Poleg teh pa so v aplikaciji na voljo tudi avdio knjige v angleškem, nemškem in hrvaškem jeziku.
Mobilna aplikacija Audibook omogoča članom vseh vključenih knjižnic brezplačno izposojo avdio knjig v slovenskem jeziku, ostalim uporabnikom pa plačljivo izposojo in tudi nakupe avdio knjig. Poleg vseh slovenskih splošnih knjižnic so v aplikacijo Audibook vključene tudi: Slovenska študijska knjižnica Celovec, Univerzitetna knjižnica Maribor in NUK – Narodna in univerzitetna knjižnica. Tako, da si lahko vsi člani NUK-a širom po svetu, z mobilno aplikacijo Audibook, enostavno in brezplačno izposojajo vse njihove avdio knjige v slovenskem jeziku.
Kako do brezplačnega članstva v NUK? Navodila tukaj.
Audibook omogoča članom knjižnic brezplačno izposojo avdio knjig v slovenskem jeziku.
Uporaba mobilne aplikacije Audibook
Ob prvi uporabi mobilne aplikacije Audibook se uporabnik registrira in nato iz seznama vseh knjižnic izbere svojo knjižnico, nato vnese številko svoje knjižnične izkaznice in geslo Moja knjižnica ter potrdi vnos. S tem poveže podatke o članstvu v svoji knjižnici z uporabniškim računom, s čimer mu je omogočena brezplačna knjižnična izposoja avdio knjig, znotraj mobilne aplikacije.
V primeru, da uporabnik ni član splošne knjižnice ali ob pričetku uporabe aplikacije nima pri sebi članske izkaznice, si lahko prvih 60 dni izposoja avdio knjige brezplačno, tako, da v aplikaciji aktivira enkratno, 60-dnevno preizkusno obdobje. Za aktivacijo klikne na zavihek Uporabnik in sledi navodilom.
Trajanje knjižnične izposoje je 14 dni, pri plačljivi izposoji pa so uporabnikom na voljo tri različna obdobja izposoje 7, 14 in 21 dni. Člani vseh vključenih knjižnic imajo lahko naenkrat izposojenih do 5 avdio knjig s knjižnično izposojo.
Uporabniki lahko v aplikaciji opravljajo tudi nakupe avdio knjig, postopek je enostaven in enak kot pri izbiri plačljive izposoje, le da ima uporabnik kupljeno avdio knjigo na voljo neomejeno dolgo.
Mobilno aplikacijo Audibook lahko uporabniki mobilnih naprav z operacijskim sistemom Android poiščete v trgovini Google Play, uporabniki naprav proizvajalca Apple pa v trgovini App Store. Mobilno aplikacijo Audibook si lahko naložite tudi s pomočjo te povezave: http://app.audibook.si
Mladinska knjiga Plus
Spletna stran: https://emka.si/pages/mladinskaknjiga-plus
Cena: od 7,99 EUR/mesec dalje, letošnje poletje pa so vsebine Mladinske knjige Plus na voljo skupaj z digitalnimi vsebinami časopisa Delo že za 1 EUR – več na www.beremdigitalno.si.
Leta 2022 so pri založbi Mladinska knjiga predstavili mobilno aplikacijo Mladinska knjiga Plus. Ponuja širok nabor kakovostnih vsebin različnih digitalnih formatov v slovenskem jeziku: več kot 850 e-knjig in več kot 300 zvočnic, podkaste, v katerih gostijo najbolj priljubljene slovenske avtorje in avtorice, Navdihovalce – posebno obliko video vsebine, v katerih znani Slovenci delijo svoje izkušnje in nasvete s svojega področja, serijo vaj čuječnosti z Davidom Zupančičem, za najmlajše pa animirane pravljice Medo in Pujsi …
Mobilna aplikacija Mladinska knjiga Plus ponuja e- in zvočne knjige, podkaste in video vsebine.
Vsebine v mobilni aplikaciji so dostopne kjerkoli in kadarkoli, uporabnikom pa so na voljo e- in zvočne knjige Mladinske knjige in Cankarjeve založbe ter zvočne knjige drugih slovenskih založb (založba Miš, Muck Blažina, Primus, RTV Slovenija …).
»Z razvojem digitalnih knjižnih vsebin želimo v Mladinski knjigi našim bralcem ponuditi široko in raznoliko izbiro odličnih zgodb v slovenskem jeziku in si ob tem prizadevamo, da naše zgodbe v digitalnih formatih dosežejo bralce širom po svetu. Na ta način želimo tudi Slovencem po svetu omogočiti, da prihajajo v reden in neoviran stik s slovensko knjižno produkcijo v obliki e-knjig ali kakovostno prebranih zvočnih knjig v slovenščini. Kot največja slovenska založba se namreč zavedamo, da je ena naših temeljnih nalog tudi skrb za ohranjanje slovenskega jezika in prizadevanje, da v globalni konkurenci digitalnih formatov skrbimo za vsebine v slovenskem jeziku. Ob vsem tem se zavedamo tudi odgovornosti do bralk in bralcev, da jim ponujamo kakovostne knjižne digitalne vsebine, ki so dostopne kjerkoli in kadarkoli,« je še dodala Tihana Kurtin Jeraj, vodja Digitalnega uredništva knjižnih vsebin.
Beletrina Digital – multimedijska platforma
Spletna stran: https://beletrinadigital.si/
Cena: od 8,99 EUR/mesec dalje
Beletrino Digital so pri založbi Beletrina vzpostavili junija 2024. Zrasla je na temeljih dosedanjih projektov založbe Beletrina, v želji, da bi na enem mestu združili različne formate kulture, žanrsko raznolike vsebine, ki uporabniku omogočajo poglobljen vpogled v aktualno produkcijo e-knjig, zvočnih knjig, filmov, prispevkov in podkastov.
Gre torej za naročniško multimedijsko platformo, ki na enem mestu ponuja šest formatov vsebin na zahtevo: domače in tuje e-knjige, zvočne knjige, domače in tuje filme, video oddaje, podkaste ter prispevke. Vse vsebine, ki jih najdete na naši platformi obravnavajo teme s področja kulture, umetnosti, gospodarstva, psihologije, arhitekture, trajnosti, potovanj, kulture bivanja in zabave.
Beletrina Digital na enem mestu ponuja šest formatov vsebin na zahtevo: domače in tuje e-knjige, zvočne knjige, domače in tuje filme, video oddaje, podkaste ter prispevke.
Kako uporabljati platformo Beletrina Digital?
Na spletni strani beletrinadigital.si se vpišite s svojim uporabniškim računom in do vsebin dostopate na vseh z internetom podprtih napravah (mobilni telefon, tablični računalnik, prenosni računalnik, e-bralnik in druge naprave). Do vsebin lahko dostopate tudi na uradni aplikaciji Beletrina Digital, ki si jo naložite na svoj mobilni telefon ali tablico – za iOS ali Android.
Platforma, ki deluje prek iOS in Google Play aplikacije, ima trenutno več kot 3000 e-knjig v slovenskem in tujih jezikih, več kot 2000 zvočnih knjig, več kot 500 filmov in serij (te ne delujejo IZVEN meja EU), podkastov in tedenskih prispevkov.
Pretočna storitev Beletrina Digital ponuja dva paketa naročnin, in sicer osnovni paket, ki vključuje e-knjige in zvočne knjige, ter premium paket, kjer so uporabniku 24/7 na voljo vse vsebine Beletrine Digital – pri tem je pomembno poudariti, da filmi zaradi avtorskih pravic niso nujno dosegljivi izven meja EU.
Cena osnovnega paketa je 8,99 EUR, premium paket pa znaša 13,99 EUR/mesec. Zakup paketa lahko preko portala opravijo zgolj rezidenti Republike Slovenije, nerezidenti pa se morajo za možnost zakupa izbranega paketa obrniti na info@beletrinadigital.si.
Cobiss Ela – prva javna platforma za izposojo e-knjig v Sloveniji
Spletna stran: https://www.cobiss.si/bralci/ela/
Cena: brezplačno za člane knjižnic
Kot alternativa Biblosu je junija 2024 zaživela Cobiss Ela, prva javna platforma za izposojo e-knjig v Sloveniji. Brezplačno izposojo e-knjig svojim članom ponujajo vse splošne knjižnice v Sloveniji, med katere sodijo tudi 3 zamejske (dve iz Trsta in ena iz Celovca) ter NUK in UKM – Univerzitetna knjižnica Maribor. Za začetek je na razpolago 2000 naslovov.
Kako do brezplačnega članstva v NUK? Navodila tukaj.
Cobiss Ela je prva javna platforma za izposojo e-knjig v Sloveniji.
Kako uporabljati sistem Cobiss Ela?
E-knjige so na voljo v spletni aplikaciji Cobiss+, brati pa jih je mogoče na mobilnih napravah, osebnih računalnikih in bralnikih e-knjig. Vsak član knjižnice si lahko izposodi do pet knjig za obdobje do 21 dni, prebirati pa jih je mogoče na največ dveh napravah hkrati. Predčasna vrnitev je mogoča po 24 urah od izposoje.
Zaenkrat ima sistem še nekaj porodnih krčev, zato navodila za dostop do knjig še sproti dopolnjujejo. Navodila so na voljo tukaj: https://www.cobiss.si/bralci/ela/.
Digitalna knjižnica Slovenije – Dlib.si
Spletna stran: https://www.dlib.si
Cena: brezplačno
Digitalna knjižnica Slovenije, za katero skrbijo pri NUK-u, omogoča dostop do raznovrstnih digitalnih vsebin: revij, knjig, rokopisov, zemljevidov, fotografij, glasbe in priročnikov.
Portal dLib.si, kjer domuje digitalna knjižnica, vsebuje tako digitalizirano kot izvorno digitalno gradivo.
Dlib.si omogoča dostop do raznovrstnih digitalnih vsebin: poleg knjig tudi rokopisov, zemljevidov, fotografij.
Digitalizirano gradivo je zaradi upoštevanja avtorskopravne zakonodaje v večji meri starejše in vključuje znatno število knjig, časopisov in časnikov, fotografij, rokopisov, notnega gradiva in drugih kulturnih zakladov, ki jih hranijo slovenske knjižnice. Tako boste recimo našli digitalizirane knjige slovenskih klasikov (Cankar, Grum, Tavčar itd.) pa recimo časopisje, tudi izseljensko in zamejsko. Zbirka je pestra in zanimiva, v njej recimo lahko najdete tudi digitalizirane beležke in skicirke arhitekta Jožeta Plečnika, ki odpira vpogled v arhitektovo vsestransko zanimanje za vizualno ustvarjanje.
Dostop do vsebin dlib.si je možen neposredno prek spletne strani dlib.si, same vsebine pa si nato glede na tip gradiva prenesete v PDF, ePUB, Sibelius ali TXT obliki.
Wikivir – odprto skladišče izvornih besedil
Spletna stran: https://sl.wikisource.org/wiki/Kategorija:Avtorji
Cena: brezplačno
Wikivir je spletna digitalna knjižnica, zgrajena s tehnologijo wiki, ki deluje kot sestrski projekt Wikipedije pod okriljem neprofitne Fundacije Wikimedia.
Wikivir je spletna digitalna knjižnica - odprto skladišče izvirnih besedil v slovenskem jeziku.
Projekt služi kot odprto skladišče izvirnih besedil v katerem koli jeziku, ki jih lahko vsakdo ureja. Podobno kot pri Wikipediji je aktivnih več jezikovnih različic (danes 85), v katerih se uporabniki ukvarjajo z arhiviranjem zapisov v teh jezikih. Vsebuje v glavnem zgodovinska besedila, ki so zaradi starosti v javni lasti, v manjši meri pa tudi novejša dela izdana pod katero od prostih licenc.
Besedila so na voljo prek spletne strani v HTML-obliki, zaenkrat sistem ne omogoča prenosa v branju bolj prijazno obliko (ePub in podobni formati).
Zaenkrat lahko na Wikiviru najdemo impresivno zbirko pesmi, romanov, črtic ipd. slovenskih avtorjev, hkrati pa ima večina avtorjev dodan tudi pregleden seznam del.
Smo kakšnega izmed virov izpustili? Veseli bomo vaših komentarjev in priporočil spodaj.