Beremo slovensko je knjižni klub za izseljence in zdomce, ki živijo v ZDA, in bi radi ohranili stik s slovenskim jezikom. Klub predstavlja občasna virtualna srečanja, kjer se bomo družili ob dobrih knjigah in iskrivih debatah.
Srečanja bodo potekala ob podpori Narodne univerzitetne knjižnice, ki izseljencem in zdomcem omogoča brezplačno članstvo in dostop do elektronske knjižnice www.biblos.si.
Feri Lainšček: Kurji pastir
Na drugem srečanju knjižnega kluba Beremo slovensko, ki bo v petek, 13. januarja 2023, ob 19h po Centralnem standardnem času (Chicago) bomo premlevali roman Ferija Lainščka Kurji pastir, v kateri pisatelj odstira dolgo potlačene spomine na svoje otroštvo in doživeto piše o dogodkih, ki jim je bil priča na neki nedoumljivi način, kot je na primer odločanje staršev o tem, kako ga bosta poimenovala, pa o tem, kako je potekalo njegovo rojstvo ali kakšne težave je imela mama pri začetnem dojenju.
Feri Lainšček o knjigi
»Prepričan sem, da v zgodnjem otroštvu dobimo nekakšna nevidna očala, ki nam potem celo življenje barvajo pogled na svet. V tem oziru je morda veliko tistega, kar sem doslej ustvaril, že zaznamovano z mojimi izkušnjami v daljni preteklosti. A Kurji pastir je ob vsem tem gotovo knjiga, ki jo pisatelj piše le enkrat v življenju. V tem romanu sem se namreč namenoma vračal v svoje zgodnje otroštvo. Zanimalo me je, kaj vse se mi je takrat res dogajalo, kako je morda vplivalo name in kakšna so torej lahko ta nevidna očala, ki sem jih takrat dobil,« pojasnjuje avtor, ki se je uveljavil z deli, kot so Petelinji zajtrk, Ločil bom peno od valov, Ki jo je megla prinesla in Muriša, tokrat pa se podpisuje pod presenetljivo knjigo, ki jo je ustvaril s prav posebno tehniko.
»Pomagal sem si z metodo aktivne imaginacije, ki jo je C. G. Jung sicer razvijal v psihoterapevtske namene, sam pa sem jo sčasoma preoblikoval v svoj ustvarjalni postopek. To mi je omogočilo, da sem med snovanjem tega romana v sanjah veliko časa preživel z očetom in mamo, ki sta seveda že pokojna. Pa tudi z mnogimi drugimi protagonisti sem se pravzaprav družil na tak način. Znašel sem se na nekakšnih sprehajališčih za vračanje, kjer se mi je postopoma razkrivalo tudi veliko tistega, česar se doslej nisem spominjal ali pa sem morda potlačil. Tudi zato je roman Kurji pastir dobil podnaslov Prva knjiga, saj nameravam napisati še Drugo in Tretjo.«
Roman Kurji pastir tako ni spominska proza, ampak proza spomina, tistega najglobljega, ki se nam podi po podzavesti in ga je težko zbezati na plano, kaj šele s takim občutkom, kot to počne Feri Lainšček, ujeti na papir. Z značilno avtorsko govorico, ki je tokrat še posebej zaznamovana z lastno izkušnjo, ustvari vzdušje bivanja in odraščanja v hiši iz ilovice in pokrite s slamo, ki je imela »le tri bivalne prostore, s spodnje strani pa se je nanjo naslanjal še lesen napušč z drvarnico, svinjakom in kurnikom.« Način, kako se vživi v mater in očeta, ki rojstvo otroka doživljata vsak po svoje, je neverjeten, in priča o globoki povezavi s preteklostjo, ki bo zdaj za vedno ostala živa med platnicami Kurjega pastirja.
Kje in kdaj bo potekalo srečanje?
petek, 13. januarja 2023, ob 19h CST (Chicago)
klub se bo srečal prek Zooma
povezavo prejmete po izpolnjeni prijavi spodaj
Kako pridem do knjige?
V sodelovanju z Narodno univerzitetno knjižnico si lahko knjigo brezplačno izposodite prek elektronske knjižnice Biblos.
Za Slovence v zamejstvu in po svetu je članstvo brezplačno!